OVI-SULI jó gyakorlat

Az iskolakezdés sikeressége a gyermekek jövőjét életreszólóan meghatározhatja. Az iskolától és a pedagógusoktól való félelem elkerülése céljából játékos, kreatív foglalkozásokat szervezünk a leendő első osztályos gyerekeknek.

Az Ovi-Suli program célja:

-       Az óvoda-iskola átmenet okozta problémák csökkentése.

-       A két intézménytípus közötti nevelési, módszertani összhang megteremtése.

-       Zökkenőmentes nevelőváltás.

-       Ismerkedés az új környezettel.

-       Játékos, kreatív foglalkozások megvalósítása.

-       Írás-előkészítés, észlelés, figyelem, emlékezet, idegen nyelv, finommozgás, szem-kéz koordináció fejlesztése.

-       A szociális hátrányból fakadó lemaradás korai felismerése.

-       A pedagógusok közti kooperáció erősítése.

Ez a négy alkalomból álló foglalkozássorozat lehetőséget ad arra, hogy a szeptemberben iskolába lépő gyermekek és szüleik megismerjék az iskola épületét, leendő osztálytermüket, osztálytanítójukat és az összes alsós tanítót.

Az Ovi-Suli az óvoda-iskola közti átvezető program, mely kiemelten szolgálja a gyermekek akadálymentes iskolakezdését. A játékos foglalkozások a következő kulcskompetenciák fejlesztését segítik:

-       anyanyelvi kompetencia

-       digitális kompetencia

-       matematikai kompetencia

-       művészeti kompetencia

-       szociális és életviteli kompetencia

A programok lehetővé teszik a szülőknek és a gyermekeknek egyaránt, hogy az iskolába lépő gyermeket ismerős környezet fogadja szeptemberben. Az óvónők is bekapcsolódhatnak az iskola előkészítő munkájába és alkalmat biztosítunk számukra, hogy ezt beépítsék a következő óvodai év tevékenységébe.

Az óvodából iskolába lépő gyerekek ismerősként lépik át az intézmény küszöbét és már megismert pedagógusok várják őket. Enyhül az esetleges „félelmük”, felszabadultan kezdhetik az iskolás éveiket. A szülőkkel való folyamatos és jó kapcsolattartás is megalapozza a sikeres oktató-nevelő munkát.

Az Ovi-Suli program kialakulása előtti években is szoros volt a kapcsolat az óvoda és az iskola között. A következő programok előzték meg fejlesztésünket:

-       Tanulóink Gergely-járással csalogatták a gyerekeket az iskolába.

-       A nagycsoportosok iskolalátogatáson vettek részt az első osztályban.

-       Nyílt napokat tartottunk az óvodás gyermekek szülei részére.

-       Az alsós tanító nénik az óvodai nyílt napon vettek részt.

Ezek az alkalomszerű látogatások kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy a gyermekek könnyedén vegyék az akadályt az iskolai életbe való beilleszkedéskor.

Újszerűsége abban rejlik, hogy a foglalkozások rendszeresek, változatosak és sokrétűek. Az alapvető óvodai kulcskompetenciákra épülnek és ezeket játékos formában fejlesztik. Az iskola keretei között az óvónők és a szülők jelenlétében történnek a foglalkozások.

A programsorozat lezárásaként egy kötetlen beszélgetés formájában a szülők, óvónők, gyerekek elmondhatják véleményüket, feltehetik kérdéseiket a tapasztaltakkal kapcsolatban.

A tanítók megfigyeléseiket, a szülők által kitöltött elégedettségmérő képdöív eredményeit beépítik az elkövetkezendő év gyakorlatába.

A sikeres adaptációhoz a „jó gyakorlatot” átvevő intézmény számára javasoljuk az ebben a programban részt vevő pedagógusokkal való kapcsolat felvételét.

Javasolt az átvevő intézmény számára info-kommunikációs eszközök beszerzése/megléte, és a tulajdonos intézmény által összeállított eszközlista.

Jó gyakorlatunk átadásához tartozik a foglalkozáslátogatás, műhelymunka, mentorálás, foglalkozás vázlatok átadása.